Stwierdzenie nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza – prywatny spis inwentarza

Małgorzata Woźniak07 marca 20186 komentarzy

Od 18 października 2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące nabycia spadku. Spadek z ustawy nabędziesz zawsze z dobrodziejstwem inwentarza (czyli Twoja odpowiedzialność za długi jest ograniczona do wysokości masy czynnej spadku). Zmiana dotyczy spadków otwartych po 18 października 2015 r.

Zmieniło się też tyle, że teraz sam możesz sporządzić spis inwentarza. Wykaz inwentarza możesz złożyć  w sądzie spadku (którym jest sąd rejonowy wydział cywilny ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej) lub w sądzie, w którego okręgu znajduje się Twoje miejsce zamieszkania.

 Nowością jest także to, że wykaz inwentarza możesz  złożyć  u notariusza. Notariusz umieszcza treść wykazu w protokole sporządzonym w formie aktu notarialnego. Za sporządzenie protokołu dokumentującego złożenie wykazu inwentarza notariusz pobierze 200 zł powiększone o podatek VAT.

Spisu inwentarza nie złożysz już u konsula.

Elementy wykazu inwentarza

Zgodnie z art. 1031¹ § 3 kodeksu cywilnego w wykazie inwentarza z należytą starannością powinieneś ujawnić przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych, z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość według stanu z chwili otwarcia spadku. W razie ujawnienia po złożeniu wykazu inwentarza przedmiotów należących do spadku, przedmiotów zapisów windykacyjnych lub długów spadkowych pominiętych w wykazie inwentarza wykaz możesz uzupełnić. Do uzupełnienia wykazu stosuje się przepisy dotyczące składania wykazu inwentarza.

Konieczne elementy, które powinien zawierać wykaz inwentarza złożony w sądzie określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z sprawie określenia wzoru wykazu inwentarza oraz sposobu udostępniania druków tego wzoru z dnia 22 września 2015 roku (Dz. U 2015 poz. 1537).

Ostatnio Klientka zapytała mnie jak ma w wykazie wpisać długi spadkowe, kiedy nie zna ich źródła ani ich wysokości.

W tym przypadku możesz złożyć zapytanie do takich rejestrów jak BIK oraz BIG, KRD. Przy pozyskiwaniu informacji powołujesz się na to, że jesteś spadkobiercą, okazujesz akt zgonu zmarłego i swój dokument. Niekiedy rejestry nie chcą udzielić informacji o zadłużeniach bez okazania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku bądź aktu poświadczenia dziedziczenia. To nie powinno być problemem dla Ciebie, bo spis inwentarza wykonujesz już po przyjęciu spadku. Kiedy okażesz dokument poświadczający, że jesteś spadkobiercą, rejestry powinny przekazać Ci dane, o które prosisz.

*****

Poczytaj o sądowym podziale spadku >>

Poczytaj także o umownym podziale spadku >>

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Ewa 8 marca, 2018 o 10:17

    Proszę o informację czy w tym spisie wykazuje się rzeczy osobiste (odzież) spadkodawcy? Zapytanie do BIK, BIG, KRD można wysłać @ dołączając scan dokumentów?

    Odpowiedz

    Małgorzata Woźniak 8 marca, 2018 o 22:22

    Witam,
    Odzieży nie wykazuje się. Co do BIK to najlepiej tam zadzwonić i zapytać w jakiej formie przyjmą dokumenty.

    Odpowiedz

    Ewa 9 marca, 2018 o 11:14

    Ok, dziękuję.

    Odpowiedz

    Ewa 9 marca, 2018 o 17:58

    Obdzwoniłam BIK i KRD, niestety na podstawie aktu zgonu spadkodawcy i dokumentu tożsamości (ewentualnego) ustawowego spadkobiercy (córki, syna) nie udzielają żadnych informacji o długach spadkodawcy. Niezbędny jest do tego jeszcze aktu poświadczenia dziedziczenia, czyli nie ma możliwości wcześniejszego ustalenia zadłużenia przed przyjęciem spadku. Trzeba przyjąć spadek w ciemno, nie wiedząc o jakich zadłużeniach jest mowa bo ani komornik, ani pozostałe instytucje zgodnie z prawem nie udzielają takich informacji. Jest to dla mnie zupełnie nie zrozumiałe, jak spadkobierca ma podjąć decyzję jeżeli nie wie co właściwie wchodzi w skład spadku, a przede wszystkim czy jest zadłużenie i w jakiej wysokości. Porównała bym to do kupowania przysłowiowego kota w worku.
    Moim zdaniem spis inwentarza powinien być przeprowadzany zaraz po śmierci spadkodawcy na wniosek ustawowo dziedziczących jeżeli nie wchodzi w grę dziedziczenie testamentowe. Oj, kuleje to polskie prawo.

    Odpowiedz

    Małgorzata Woźniak 10 marca, 2018 o 10:53

    Jeżeli nie ma żadnego majątku niczym Pani nie ryzykuje przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Właśnie dlatego ustawodawca zmienił zapisy, aby z ustawy wszyscy dziedziczyli z dobrodziejstwem inwentarza.

    Odpowiedz

    Beata 16 stycznia, 2019 o 18:14

    Witam tata miał długi ,ale nie posiadał majątku .Po zmianie prawa wiem , że przyjmuję spadek z zachowaniem dobrodziejstwa inwentarza .Mam pytanie czy muszę zrobić spis inwentarza?jeżeli tak to kiedy?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: