Chcesz unieważnić umowę darowizny, na mocy której Twoja matka przekazała rodzeństwu np. mieszkanie? Musisz mieć podstawę. Zakładam, że podstawę masz, bo np. Twoja matka w chwili sporządzenia umowy, była schorowaną, starszą Panią, która leczyła się od lat na schizofrenię, albo miała demencję starczą, albo została nakłoniona do podpisania umowy.
Kiedy wystąpić z pozwem o unieważnienie umowy darowizny?
Zasadniczo, jak najszybciej. Kiedy spadkodawca umierając pozostawił spadek, to procedurę unieważniania darowizny możesz (a zgodnie z orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 8.02.2012r. V CSK 49/11 nawet powinieneś) przeprowadzić w sprawie o dział spadku.
Wynika to z faktu, iż do działu spadku, z mocy art. 688 kpc, stosuje się przepisy o zniesieniu współwłasności, a w szczególności art. 618 § 2 i 3 kpc. Przepis § 2 stanowi, że z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie współwłasności odrębne postępowanie w sprawach wymienionych w paragrafie poprzedzającym jest niedopuszczalne, a sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o zniesienie współwłasności. Wśród spraw, które wymienia § 1, wskazano m.in. spory o prawo własności.
Spory o prawo własności a dział spadku
Do sporów o prawo własności zalicza się spory o istnienie przedmiotu współwłasności. Niewątpliwie zatem do tej kategorii trzeba zaliczyć spór o to, czy określony przedmiot należy do spadku, a do rozstrzygnięcia takiego sporu właśnie zmierza żądanie ustalenia, że umowa darowizny takiego przedmiotu, zawarta inter vivos przez spadkodawcę z jednym ze spadkobierców, jest nieważna. W razie uznania takiej umowy za nieważną przedmiot ten wchodzi do spadku i podlega podziałowi. Spór taki zatem należy do kategorii określonej w art. 618 § 1 kpc co oznacza, że powinien zostać rozstrzygnięty w postępowaniu działowym.
Reasumując: umowę darowizny możesz unieważniać w sprawie o dział spadku.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
po śmierci mojego ojca, ja, moja siostra i mama, jesteśmy spadkobierczyniami majątku w 1/3 każda (stwierdzenie nabycia spadku potwierdzone przez notariusza). W skład dziedziczonego majątku oprócz nieruchomości wchodzi samochód os.
o wartości ok. 3000 zł . Czy my – czyli trzy spadkobierczynie – możemy dokonać darowizny tegoż samochodu na rzecz mojej córki tj. spisać jedną umowę darowizny przekazując samochód córce bez dokonywania uprzednio działu spadku?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień Dobry,
Tak możecie. Pozdrawiam,
Małgorzata Woźniak
Mam pytanie. Mama zapisala notarialnie część gruntu siostrze. Druga część w postanowieniu zostało przyznana po 1 czwartej również tej siostrze ktora otrzymala darowiznę wcześniej.
Czy od otrzymanej wcześniej darowizny należy się zachowek.
Proszę o pomoc. Z poważaniem Janina Madej