Nieważność umowy darowizny a dział spadku

Małgorzata Woźniak28 marca 20183 komentarze

Chcesz unieważnić umowę darowizny, na mocy której Twoja matka przekazała rodzeństwu np. mieszkanie? Musisz mieć podstawę. Zakładam, że podstawę masz, bo np. Twoja matka w chwili sporządzenia umowy, była schorowaną, starszą Panią, która leczyła się od lat na schizofrenię, albo miała demencję starczą, albo została nakłoniona do podpisania umowy.

Kiedy wystąpić z pozwem o unieważnienie umowy darowizny?

Zasadniczo, jak najszybciej. Kiedy spadkodawca umierając pozostawił spadek, to procedurę unieważniania darowizny możesz (a zgodnie z orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 8.02.2012r. V CSK 49/11 nawet powinieneś) przeprowadzić w sprawie o dział spadku.

Wynika to z faktu, iż do działu spadku, z mocy art. 688 kpc, stosuje się przepisy o zniesieniu współwłasności, a w szczególności art. 618 § 2  i 3 kpc. Przepis § 2  stanowi, że z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie współwłasności odrębne postępowanie w sprawach wymienionych w paragrafie poprzedzającym jest niedopuszczalne, a sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o zniesienie współwłasności. Wśród spraw, które wymienia  § 1, wskazano m.in. spory o prawo własności.

Spory o prawo własności a dział spadku

Do sporów o prawo własności zalicza się spory o istnienie przedmiotu współwłasności. Niewątpliwie zatem do tej kategorii trzeba zaliczyć spór o to, czy określony przedmiot należy do spadku, a do rozstrzygnięcia takiego sporu właśnie zmierza żądanie ustalenia, że umowa darowizny takiego przedmiotu, zawarta inter vivos przez spadkodawcę z jednym ze spadkobierców, jest nieważna. W razie uznania takiej umowy za nieważną przedmiot ten wchodzi do spadku i podlega podziałowi. Spór taki zatem należy do kategorii określonej w art. 618 § 1 kpc co oznacza, że powinien zostać rozstrzygnięty w postępowaniu działowym.

Reasumując: umowę darowizny możesz unieważniać w sprawie o dział spadku.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Edyta 5 lipca, 2018 o 11:56

    Dzień dobry,
    po śmierci mojego ojca, ja, moja siostra i mama, jesteśmy spadkobierczyniami majątku w 1/3 każda (stwierdzenie nabycia spadku potwierdzone przez notariusza). W skład dziedziczonego majątku oprócz nieruchomości wchodzi samochód os.
    o wartości ok. 3000 zł . Czy my – czyli trzy spadkobierczynie – możemy dokonać darowizny tegoż samochodu na rzecz mojej córki tj. spisać jedną umowę darowizny przekazując samochód córce bez dokonywania uprzednio działu spadku?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Małgorzata Woźniak 24 lipca, 2018 o 07:50

    Dzień Dobry,
    Tak możecie. Pozdrawiam,
    Małgorzata Woźniak

    Odpowiedz

    Janina 4 marca, 2024 o 19:17

    Mam pytanie. Mama zapisala notarialnie część gruntu siostrze. Druga część w postanowieniu zostało przyznana po 1 czwartej również tej siostrze ktora otrzymala darowiznę wcześniej.
    Czy od otrzymanej wcześniej darowizny należy się zachowek.
    Proszę o pomoc. Z poważaniem Janina Madej

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: