Jak wiesz stoję na stanowisku, że ugoda, jest zawsze lepsza od długiego, skomplikowanego procesu sądowego. Ugodę dotyczącą spadku możesz zawrzeć u notariusza, a także przed sądem w sprawie o dział spadku. Ostatnio natomiast praktykowałam zawarcie ugody składając wniosek o zawezwanie do próby ugodowej przed sądem. Obawiałam się, jak sąd potraktuje mój wniosek, bowiem opinie w tym temacie są różne – wskazuje się, że ugody o dział spadku w postępowaniu o zawezwanie do próby ugodowej zawrzeć nie można. Jednak udało się!
Dlaczego zdecydowałam się na wezwanie spadkobierców przed sąd do próby ugodowej?
Uzasadnienie jest dość prozaiczne – moi Klienci chcieli ponieść jak najniższe koszty ugody, a także chcieli sprawę zakończyć szybko. Rozważaliśmy złożenie zgodnego wniosku o dział spadku – jednak oczekiwanie na sprawę, pomimo ugodowego nastawienia spadkobierców na zakończenie sprawy, wynosi kilka miesięcy. Najłatwiej byłoby ugodę zawrzeć u notariusza, jednak przy dziale spadku nieruchomości wartej kilkaset tysięcy złotych, taksa notarialna wynosi kilka tysięcy złotych.
Dlatego zdecydowałam się na złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. W Warszawie na rozpatrzenie wniosku czeka się ok. miesiąc. Opłata od wniosku o zawezwanie do próby ugodowej dla roszczeń o wartości ponad 10 000 złotych obecnie wynosi 300 złotych (do wejścia w życie ustawy z dnia 10 września 2015 roku o o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów – opłata wynosiła 40 złotych).
Postępowanie przed sądem jest mocno odformalizowane. Sąd zapyta strony czy wyrażają zgodę na zawarcie ugody. Jeśli wszyscy wyrażą na to zgodę, sąd zredaguje treść ugody.
Ugoda, po zatwierdzeniu jej przez Sąd, ma moc wyroku sądowego, zatem pod względem prawnym ma taki sam skutek, jak postanowienie o dziale spadku.
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej możesz złożyć do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania jednego z uczestników. To jest ułatwienie względem postępowania o dział spadku, które można wszcząć tylko w sądzie właściwym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (ewentualnie na uzasadniony wniosek uczestników sprawa o dział spadku może zostać przekazana sądowi rejonowemu, w którego okręgu znajduje się spadek lub jego znaczna część, albo sądowi rejonowemu, w którego okręgu mieszkają wszyscy współspadkobiercy).
Reasumując: zawezwanie do próby ugodowej to szybsza, tańsza wersja ugody w sprawie o dział spadku.
*****
Więcej artykułów o dziale spadku znajdziesz TUTAJ >>
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
uniewaznienie testamentu prosze o roztowe telefoniczna viber barbara kulig filipov 063 1826669