Spadkobranie to nie tylko prawa, ale i obowiązki, to nie tylko aktywa, ale i pasywa.
Do pasywów zaliczyć trzeba długi spadkowe. Jeśli poniosłeś koszty pogrzebu – zakup trumny, odzieży, ceremonia w kościele, stypa – to możesz starać się o ich częściowy zwrotu od współspadkobierców.
Poniesione przez Ciebie koszty pogrzebu będą rozliczone w dziale spadku, ale też jako dług spadkowy będą brane pod uwagę przy wyliczaniu zachowku.
Koszty pogrzebu w dziele spadku
Zgodnie z art. 686 kpc w postępowaniu działowym sąd rozstrzyga o istnieniu zapisów zwykłych, których przedmiotem są rzeczy lub prawa należące do spadku, jak również o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek nakładów i spłaconych długów spadkowych.
Zatem Twoje roszczenie z tytułu spłaconych przez Ciebie długów spadkowych do chwili działu obejmuje także stosowne koszty pogrzebu spadkodawcy oraz zaspokojone roszczenia z tytułu zachowków, zapisów i poleceń.
Powszechnie wskazuje się w doktrynie, że pojęcie kosztów pogrzebu spadkodawcy obejmuje wydatki związane z nabyciem miejsca na grób i trumny oraz koszty samej ceremonii pogrzebowej, np. przewóz zwłok z innego kraju do Polski.
Musisz pamiętać, że obowiązek zwrotu kosztów pogrzebu temu, kto je poniósł, dotyczy jedynie wydatków już poniesionych. Jeśli planujesz wykonać pomnik spadkodawcy, to hipotetycznych kosztów z tym związanych, nie rozliczysz w dziale spadku, jak i nie będzie to brane pod uwagę w sprawie o zachowek.
Do kosztów pogrzebu włączyć należy także wydatki na poczęstunek osób biorących udział w pogrzebie, jeśli odpowiada to zwyczajom panującym w danym środowisku i wydatek ten dokonywany jest w zakresie tych zwyczajów.
Reasumując: koszty pogrzebu możesz rozliczyć w dziale spadku, fakt, że pokryłeś koszty pogrzebu ma także znaczenie w sprawach o zachowek.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }