Zapewne wiesz, że czas oczekiwania na pierwszą rozprawę wynosi kilka miesięcy. Kiedy składasz najpierw wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, a po zakończeniu sprawy, składasz wniosek o dział spadku – czekasz dwukrotnie po kilka miesięcy na wyjście spraw.
Dlatego często doradzam swoim Klientom, aby kiedy to tylko możliwe składali wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku w jednym dokumencie.
Czy można przeprowadzić sprawy o stwierdzenie nabycia spadku i działu spadku w jednym postępowaniu?
Zgodnie z art. 681 kpc:
Jeżeli stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło i nie został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydaje sąd w toku postępowania działowego.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 24 października 1995 r. II CRN 133/95:
Zgłoszenie w jednym wniosku żądań stwierdzenia nabycia spadku i jego działu, a także zniesienia współwłasności, stanowi kumulację roszczeń dopuszczalną na gruncie postępowania nieprocesowego na podstawie art. 191 w związku z art. 13 § 2 KPC. Jest jednak oczywiste, że dział spadku (i związane z nim zniesienie współwłasności) może nastąpić dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia o stwierdzeniu jego nabycia (art. 521 § 1 KPC oraz art. 1025 § 2 KC). Żądanie stwierdzenia nabycia spadku podlegało rozstrzygnięciu w pierwszej kolejności – w postanowieniu częściowym – a następnie, w postanowieniu końcowym, żądanie działu oraz zniesienia współwłasności.
Kiedy nie należy składać wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i działu spadku w jednym postępowaniu?
Nie ma jakiegoś katalogu spraw, czy przypadków, które wykluczałyby możliwość połączenia stwierdzenia nabycia spadku z działem spadku.
Jednakże kiedy wiesz, że sprawa spadkowa będzie skomplikowana, bo np. będziesz unieważniał testament z zapisem windykacyjnym, to najpierw należy zakończyć sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, a w dalszej kolejności założyć ewentualnie sprawę o dział spadku.
Poczytaj także: Nieważność umowy darowizny a dział spadku.
Małgorzata Woźniak
adwokat
Photo by Jeremy Bishop on Unsplash
***
Podział w spadku pieniędzy z konta
Odziedziczyłeś spadek i wiesz, że zmarły miał oszczędności, ale nie wiesz na ilu kontach i w ilu bankach.
Jeszcze kilka lat temu, spadkobiercy na chybił trafił chodzili po bankach w poszukiwaniu pieniędzy.
Jeśli zmarły był sędziwego wieku, z dużym prawdopodobieństwem środki lokował w jednym z banków PKO, bądź w banku zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania [Czytaj dalej…]
{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo prosiłabym o wzór jednego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku. Chciałabym w jednym wniosku złożyć te dwie sprawy. W rodzinie jest zgoda co do podziału spadku, dlatego wolałabym aby nie składać dwóch wniosków i przeciągać tok sprawy.
Byłabym bardzo wdzięczna o taki wzór.
Z poważaniem, Grażyna Duljan
Dzień Dobry,
Taki wzór znajdzie Pani na moim blogu. Pozdrawiam,
Małgorzata Woźniak
Dzień dobry,
Pani Małgorzato, jak można znaleźć na Pani blogu wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku w jednym piśmie? Niestety, nie potrafię go odszukać.
Pozdrawiam,
Julia
Witam, gdzie dokładnie można znaleźć wzór takiego wniosku?
Tutaj jest wzór: https://dzialspadkubeztajemnic.pl/jednym-dzial-spadku-wraz-wnioskiem-o-podzial-majatku-wspolnego-malzonkow-zniesienie-wspolwlasnosci-wzor-wniosku/
Czy warto przeprowadzić sprawy o stwierdzenia nabycia spadku i działu spadku w jednym postępowaniu, jeśli nie mamy kontaktu z jednym z braci, który mieszka w USA, a chcemy przepisać dom po zmarłych rodzicach?
Super opracowania – pomocne w złożonych wnioskach do sądu. Polecam- duży profesjonalizm. Jerzy
Moje pytanie brzmi, czy pomimo braku postanowienia o nabyciu spadku mozna przeprowadzić dział spadku i czy ksiegi wieczyste mogą odmówić ujawnienia współwłaścicieli jesli do całości spadku powołany jest jeden ze spadkobiercow a pozostali mają zasądzone spłaty ?
Zmarł siostrzeniec mojej mamy nie miał rodzeństwa ani rodziców i był bezdzietnym kawalerem,lecz moja mama ma jeszcze 3siostry i jedna siostra nie żyje.Kuzyn zmarł i zostało mieszkanie ci teraz ?Jak to dalej prawnie załatwić i gdzie się udać nie miałam jeszcze styczności z taką sytuacją.Pozdrawiam i proszę o pomoc 😟
Świetna treść i bardzo pomocny artykuł. Dziękuję za pomoc !