Przedawnienie a dział spadku

Małgorzata Woźniak25 lutego 20182 komentarze

Dział spadkuCzy jest termin, w którym należy złożyć wniosek o dział spadku?

Czy roszczenie o dział spadku się przedawnia?

NIE

Z wnioskiem o dział spadku możesz wystąpić w dowolnym momencie, nawet po kilku, czy kilkudziesięciu latach od śmierci spadkodawcy. To kiedy to zrobisz zależy tylko od Ciebie, a przede wszystkim od strategii którą wybierzesz.

Jeśli jesteś spadkobiercą, który mieszka w nieruchomości podlegającej działowi spadku, często nie jesteś  zainteresowany aby ją dzielić – bo przyzwyczaiłeś się do takiego stanu, bo nie masz środków aby spłacić pozostałych spadkobierców. Jeśli taki stan będzie trwał 30 lat możesz podjąć próby aby zasiedzieć udziały pozostałych spadkobierców.

Jeśli jesteś spadkobiercą, który nie mieszka w nieruchomości będącej przedmiotem spadku, będziesz zainteresowany na pewno szybkim rozpoczęciem sprawy o podział majątku spadkowego i uzyskaniem stosownej spłaty.

Zwlekanie z założeniem sprawy spadkowej często nie jest dobre.

Może spowodować utratę dowodów, które mógłbyś powołać w sprawie. Może być problem z uzyskaniem historii rachunków bankowych, powoływaniem świadków z uwagi na ich śmierć i in., wyjednywaniem dokumentów itd. Sprawę może skomplikować także śmierć spadkobierców i wejście ich następców, których interesy czasem są sprzeczne.

Decyzję, kiedy złożysz sprawę o dział spadku, podejmiesz samodzielnie. Ja radzę nie czekać  i strać się majątek spadkowy podzielić w miarę szybko i oczywiście ugodowo.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 503 662 367e-mail: kancelaria@wozniakmalgorzata.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ryszard 9 maja, 2018 o 23:30

Prosze o podanie wzoru pisma o dzial spadku .Do , ktorego sadu sklada sie wniosek.A co w sytuacji gdy osoba ktora mieszka w danej nieruchomosci nie ma srodkow na splate osoby ktora nie mesza a splata jej sie nalezy?

Odpowiedz

Małgorzata Woźniak 16 maja, 2018 o 23:06

Wzór jest na moim blogu. Sposoby działu spadku także opisałam. Jeśli spraw wpłynie do sądu, sąd musi przeprowadzić dział spadku. Nieruchomośc mozna sprzedać, bądź przejmie ją osoba, która ma środki na spłatę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@wozniakmalgorzata.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: