Akt poświadczenia dziedziczenia

Małgorzata Woźniak01 października 2017Komentarze (0)

Akt poświadczenia dziedziczeniaNie chcesz iść do sądu spadku?  –  bo, nie lubisz sądów, albo po prostu dlatego, że chcesz mieć szybko „przeprowadzoną sprawę spadkową”, a wszyscy spadkobiercy są w  stanie stawić się w tym samym dniu, u jednego notariusza – możesz u notariusza sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia.

Akt poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia jest odpowiednikiem sądowego  postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, tyle że sporządzanym przez notariusza. Akt poświadczenia dziedziczenia, może być sporządzony przez dowolnego notariusza na terenie całego kraju, co jest przeciwieństwem do postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, które może być wydane tylko przez sąd właściwy, czyli sąd spadku.

Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku [Zobacz, jak sporządzić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.]

Pierwszym etapem przy poświadczaniu dziedziczenia u notariusza jest sporządzenie tzw. protokołu dziedziczenia. Po nim notariusz sporządzi właściwy akt poświadczenia dziedziczenia. Zostaje on wpisany do rejestru poświadczeń dziedziczenia.

Warunki sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia

Ważne! Aby notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia, wymagana jest obecność wszystkich ustawowych spadkobierców, bez względu na to, czy upłynęło 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy. Czasem jest to warunek karkołomny do spełnienia.

Notariusz również nie sporządzi dla Ciebie aktu poświadczenia dziedziczenia jeżeli:

  • spadkodawca zmarł przed dniem 1.07.1984 r.;
  • dziedziczenie następuje na podstawie jednego z testamentów szczególnych np. ustnego;
  • między spadkobiercami istnieją odmienne zdania co do tytułu dziedziczenia, kręgu osób uprawnionych do spadku, albo udziałów w spadku.

Jeśli nie ma przesłanek negatywnych, ja zawsze rekomenduję moim Klientom sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Jest to forma prostsza i szybsza. Notariusz poprosi Cię o te same dokumenty, które musiałbyś dostarczyć do sądu jako załączniki do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Czas oczekiwania na pierwszą rozprawę spadkową w sądach warszawskich wynosi średnio 6 miesięcy, natomiast u notariusza sprawę „załatwiasz praktycznie od ręki”.

*****

Poczytaj także o:

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 503 662 367e-mail: kancelaria@wozniakmalgorzata.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/dzialspadkubeztajemnic.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@wozniakmalgorzata.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: