Akt poświadczenia dziedziczenia

Małgorzata Woźniak01 października 2017Komentarze (0)

Akt poświadczenia dziedziczeniaNie chcesz iść do sądu spadku?  –  bo, nie lubisz sądów, albo po prostu dlatego, że chcesz mieć szybko „przeprowadzoną sprawę spadkową”, a wszyscy spadkobiercy są w  stanie stawić się w tym samym dniu, u jednego notariusza – możesz u notariusza sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia.

Akt poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia jest odpowiednikiem sądowego  postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, tyle że sporządzanym przez notariusza. Akt poświadczenia dziedziczenia, może być sporządzony przez dowolnego notariusza na terenie całego kraju, co jest przeciwieństwem do postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, które może być wydane tylko przez sąd właściwy, czyli sąd spadku.

Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku [Zobacz, jak sporządzić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.]

Pierwszym etapem przy poświadczaniu dziedziczenia u notariusza jest sporządzenie tzw. protokołu dziedziczenia. Po nim notariusz sporządzi właściwy akt poświadczenia dziedziczenia. Zostaje on wpisany do rejestru poświadczeń dziedziczenia.

Warunki sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia

Ważne! Aby notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia, wymagana jest obecność wszystkich ustawowych spadkobierców, bez względu na to, czy upłynęło 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy. Czasem jest to warunek karkołomny do spełnienia.

Notariusz również nie sporządzi dla Ciebie aktu poświadczenia dziedziczenia jeżeli:

  • spadkodawca zmarł przed dniem 1.07.1984 r.;
  • dziedziczenie następuje na podstawie jednego z testamentów szczególnych np. ustnego;
  • między spadkobiercami istnieją odmienne zdania co do tytułu dziedziczenia, kręgu osób uprawnionych do spadku, albo udziałów w spadku.

Jeśli nie ma przesłanek negatywnych, ja zawsze rekomenduję moim Klientom sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Jest to forma prostsza i szybsza. Notariusz poprosi Cię o te same dokumenty, które musiałbyś dostarczyć do sądu jako załączniki do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Czas oczekiwania na pierwszą rozprawę spadkową w sądach warszawskich wynosi średnio 6 miesięcy, natomiast u notariusza sprawę „załatwiasz praktycznie od ręki”.

*****

Poczytaj także o:

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: