Polisa na życie czy wchodzi do spadku?

Małgorzata Woźniak05 listopada 201713 komentarzy

Polisa na życie dział spadkuWielokrotnie w trakcie spraw spadkowych, które prowadzę czy to postępowań o dział spadku, czy o zachowek, a nawet o podział majątku po rozwodzie Klienci pytają czy polisa na życie wchodzi do spadku,  czy bierze się ją pod uwagę przy wyliczaniu zachowku itd.

Odpowiedź brzmi NIE.  Suma ubezpieczeniowa należna po zmarłym ubezpieczonym nie wchodzi do spadku.  Jeśli złożysz we wniosku o dział spadku czy w pozwie o zachowek wniosek dowodowy o udostępnienie informacji o danych uposażonego z polisy oraz sumie uposażenia, wniosek taki będzie oddalony przez sąd jako bezzasadny.

Przykład:

Twoi rodzice, każde z osobna wskazali w  polisie Ciebie, jako jedynego uposażonego. W takim przypadku po ich śmierci otrzymasz pełną kwotę należnego świadczenia od ubezpieczyciela. Pieniądze z polisy będą wypłacone w ciągu 30 dni na wskazany przez Ciebie rachunek. Pieniądze te nie wejdą w skład masy spadkowej.

W przypadku kiedy rodzice zostawią spadek, pieniądze z polisy nie będą doliczane do schedy spadkowej. Nie będziesz miał także obowiązku wypłaty zachowku rodzeństwu.

Co z polisą na życie w przypadku odrzucenia przez Ciebie spadku

Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku nie pozbawia Cię prawa do wypłaty świadczenia z tytułu ubezpieczenia na życie. Jest to uzasadnione właśnie tym, iż świadczenie z polisy nie wchodzi w skład masy spadkowej. Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego – nie stanowią spadku prawa i obowiązki zmarłego przechodzące na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są spadkobiercami.

Podobnie jest z dyspozycją posiadacza rachunku ROR w banku do dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, środkami zgromadzonymi na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, czy też wypłatą udziałów członka spółdzielni – wszystkie nie stanowią spadku.

Polisa na życie a podatek

Polisa na życie jest skutecznym sposobem na ominięcie zapłaty podatku od spadku w przypadku dziedziczenia środków przez osoby dalej spokrewnione lub w ogóle niebędące rodziną. Dlaczego?  Jak wskazałam powyżej, osoby uprawnione do świadczenia, w przypadku śmierci spadkodawcy uzyskują je bezpośrednio od ubezpieczyciela bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego.

Warto także wspomnieć, że  zgromadzone na polisie pieniądze są  chronione przed egzekucją komorniczą (maksymalnie do 75 proc. wysokości świadczenia).

Reasumując wiele plusów z polisy na życie, a minusów? … Nie znajduję. Pewnie powiecie, że minusy zależą od tego, po której stronie znajduje się spadkobierca. Faktycznie, osoba, która nie została uposażona w polisie, może nie czuć się komfortowo, bowiem nie służą jej żadne prawem dopuszczalne instrumenty do dochodzenia chociażby ułamkowej kwoty z polisy…

*****

Przeczytaj także: Akt poświadczenia dziedziczenia

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Anna 28 listopada, 2017 o 20:54

    Mam właśnie taką sytuację. Rok temu zgłosiłam ubezpieczycielowi śmierć brata, ale nie mam jego polisy. Znam natomiast jej numer. Ubezpieczyciel żąda postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Ja złożyłam oświadczenie o zrzeczeniu się spadku przed notariuszem. Jestem jedyna w kręgu najbliższej rodziny, a brat nie wskazał uposażonych. Czy zgodnie z
    o.w. u. mogę domagać się wypłaty świadczenia? Z tego artykułu wnioskuję, że tak, ale szukam potwierdzenia i jeśli to możliwe to proszę mi odpowiedzieć.

    Odpowiedz

    Małgorzata Woźniak 28 listopada, 2017 o 21:35

    Dzień Dobry,
    Ubezpieczyciel nie ma racji żądając postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. A co jakby Pani nie była spadkobiercą i w postanowieniu nie byłoby o Pani mowy? Właśnie o tym traktuje artykuł, że niezależnie od tego czy jesteśmy spadkobiercami, czy osobami obcymi dla spadkodawcy, suma ubezpieczeniowa nam się należy.

    Odpowiedz

    Anna 28 listopada, 2017 o 22:03

    Bardzo pani dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Pomogła mi pani podjąć decyzję w podejmowaniu kolejnych kroków.
    Ponadto, chętnie zaglądam na ten blog, i zdarzało się już, że korzystałam z porad. Raż jeszcze dziękuję , pozdrawiam serdecznie.
    Anna

    Odpowiedz

    Jacek Szczygielski 5 maja, 2024 o 13:08

    Niestety nie ma Pani racji. Przedmiotowy artykuł mówi o sytuacji zupełnie odmiennej tj. o sytuacji w której brat wskazałby uposażonych/uprawnionych z tytułu ubezpieczenia. W przypadku opisanym przez Panią Annę brat tego nie zrobił. Zatem środki z tytułu ubezpieczenia zostaną wypłacone zgodnie z treścią umowy ubezpieczenia, prawdopodobnie spadkobiercom brata. Stąd bank oczekuje przedstawienia postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku. Niestety Pani Anna złożyła oświadczenia o odrzuceniu spadku, zatem nie zostanie w tym postanowieniu uwzględniona, nawet jeżeli brat nie pozostawił małżonki ani zstępnych. Pozdrawiam, Jacek

    Odpowiedz

    Marek 14 czerwca, 2018 o 13:56

    Dzień dobry.
    Mam podobną sytuację jak pani Anna. Moja siostra była ubezpieczona na życie bez podania uposażonego. Ja ze względu na długi siostry odrzuciłem spadek przed notariuszem. Czy w tym przypadku należy mi się wypłata z ubezpieczenia siostry? Ubezpieczyciel żąda postanowienia nabycia spadku.
    Jeżeli należy mi się wypłata to na jaki przepis mam się powołać dyskutując z ubezpieczycielem?

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Małgorzata Woźniak 26 czerwca, 2018 o 23:04

    Jeśli nie było podanej osoby uposażonej, to wg mnie kwota ubezpieczenia powinna być wypłacona spadkobiercom,

    Odpowiedz

    Maciek 10 lipca, 2018 o 02:22

    Witam
    Po śmierci Ojca odrzuciłem spadek jestem jedynym dzieckiem ,ojciec posiadał ubezpieczenie na Życie nie zostałem wpisany jako osoba uposażona ,Ubezpieczalnia żąda akt poświadczenia dziedziczenia (APD)comam zrobić żeby odebrać ubezpieczenie
    Proszę o odpowiedz co robić nie chce żeby to przepadło

    Odpowiedz

    Małgorzata Woźniak 24 lipca, 2018 o 07:48

    Dzień Dobry,
    Na wstępie zapoznałabym się na Pana miejscu z regulaminami ubezpieczyciela bądź OWU. Zasadniczo uposażenie powinno być wypłacone osobom określonym w polisie, niekoniecznie spadkobiercom, nawet kiedy nie jest wskazana osoba uposażona. Pozdrawiam,
    Małgorzata Woźniak

    Odpowiedz

    Agnieszka 15 sierpnia, 2018 o 15:37

    Dzień dobry! Mam pewien problem. Moj brat dzieli majatek po zmarlym tacie. Chce przepisac wszystko na siebie u notariusza. Uwaza ze powinnam mu sie odpisac i nie nalezy mi sie splata mojej części majatku poniewaz wzielam pieniądze z polisy ubezpieczeniowej po tacie do ktorej jako jedyna bylam upowazniona. Mowi ze jesli sie nie zgodze i sprawa pojdzie do sadu to i tak nic nie dostane tylko jeszcze bede musiec doplacic poniewaz pieniądze z polisy wchodza w sklad spadku a on wlozyl pieniądze w remont tego mieszkania i za koszty remontu tez bede obciazona. Czy on ma racje? Czy pieniądze z polisy wchodzą w sklad majatku do podzialu i czy musze ponosic koszty odnowy mieszkania skoro tylko on tam mieszka? Prosze o odpowiedz

    Odpowiedz

    Małgorzata Woźniak 25 sierpnia, 2018 o 23:47

    Dzień Dobry,
    Temat nie jest prosty i wymaga szerokiego omówienia. Napisze tak, w przeważającej mierze brat racji nie ma. Pozdrawiam, Małgorzata Woźniak

    Odpowiedz

    ewelina 23 października, 2018 o 09:22

    witam, zmarła moja mama pozostawiając po sobie spore długi w bankach. Odrzuciłam spadek, moje dzieci również. Po 3 miesiącach dowiedziałam się że mama miała polisę na życie, w której mnie uposażyła. Czy przyjmując polisę nie będę miała problemów z bankami??? wiem, że polisa nie wchodzi w skład masy spadkowej oraz, że jeśli nie jestem uposażona- nie wolno mi jej ruszać ponieważ przejmę zadłużenia. Co się jednak dzieje w przypadku kiedy jestem uposażona- chcę wybrać środki z polisy, obawiam się jednak że tym samym przejmę długi… bardzo proszę o pomoc, nie wiem co robić. Czy są jakieś orzeczenia sądu omawiające tą problematykę???

    Odpowiedz

    Małgorzata Woźniak 23 października, 2018 o 10:16

    Dzień Dobry,

    Odrzucenie spadku powoduje, że jest Pani wyeliminowana z kręgu spadkobierców, nie dziedziczy Pani długów i majątku, który pozostał. Polisa to jest zupełnie inna rzecz. Uposażonym może być osoba obca. Pobranie środków z polisy nie czyni Pani odpowiedzialną za długi spadkowe. Pozdrawiam, Małgorzata Woźniak

    Odpowiedz

    Tomasz 31 grudnia, 2018 o 18:12

    Witam.Chciałbym się dowiedzieć czy pieniążki z polisy trzeba wykazywać w zeznaniach podatkowych w skarbówce ? jest to to dość wysoka suma,po śmierci mojej mamy.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: