Zaliczenie darowizny na poczet schedy spadkowej – kiedy?

Małgorzata Woźniak23 marca 20185 komentarzy

zaliczenie darowizny

Postanowiłam napisać ten post, bowiem udzielając porad prawnych w mojej kancelarii, często spotykam się z błędną interpretacją postanowienia spadkodawcy dotyczącego wyłączenia darowizny z zaliczenia jej na schedę spadkową.

Nie później jak wczoraj, Klient okazał mi akt notarialny darowizny, w którym był zapis: „Spadkodawca oświadcza, że niniejsza darowizna jest zwolniona z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową”.

Nic nie było by w tym dziwnego, gdyby nie motyw, którym miał się kierować spadkodawca, a mianowicie spadkodawca chciał pozbawić zstępnych zachowku. Notariusz zaproponował zapis o niezaliczaniu darowizny na schedę spadkową i to miało załatwić sprawę zachowku. Czy załatwi?

Nie

Tak sformułowany zapis nie ma nic wspólnego z zachowkiem. Zapis ten ma znaczenie przy dziale spadku, kiedy spadkobiercy dzielą pozostałą po spadkodawcy masę spadkową. Jeżeli w sprawie o dział spadku, spadek dzielony jest pomiędzy zstępnych , albo pomiędzy zstępnymi i małżonkiem, mają oni obowiązek zaliczyć na poczet schedy spadkowej otrzymane od spadkodawcy darowizny i zapisy windykacyjne.

Żeby zobrazować sprawę, podam przykład:

Spadkodawca pozostawił dwoje dzieci – syna i córkę. Spadkobiercy dziedziczą każde po ½.  W skład spadku po zmarłym wchodzi mieszkanie o wartości 300 000 zł.  Za życia spadkodawca, synowi w darowiźnie przekazał kwotę 100 000 zł.

Dokonując działu spadku, musimy wyliczyć schedę spadkową. W tym przypadku scheda spadkowa będzie wynosić – 300 000 zł + 100 000 zł = 400 000 zł.  Zatem na każde z dzieci przypada po 200 000 zł. Z uwagi na fakt, iż syn otrzymał już w darowiźnie kwotę 100 000 zł, w dziale spadku (przy podziale mieszkania)  otrzyma 100 000 zł, a jego siostra 200 000 zł. Przez to, że darowizna syna została zaliczona na poczet schedy spadkowej, udziały w spadku zostały wyrównane i każde z dzieci dziedziczy po 200 000 zł.

Inaczej sytuacja by wyglądała gdyby spadkobierca wyłączył darowiznę z zaliczenia na schedę spadkową.

Wówczas mieszkanie warte 300 000 zł byłoby jednym składnikiem w schedzie spadkowej. Rodzeństwo otrzymałoby po 150 000 zł każde. Darowizna uczyniona na rzecz syna, nie zostałaby wliczona do schedy spadkowej zgodnie z życzeniem spadkodawcy.

Resumując: zapis : „Spadkodawca oświadcza, że niniejsza darowizna jest zwolniona z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową” ma doniosłe znaczenie przy dziale spadku.

A jak się ma zwolnieni ze schedy spadkowej przy zachowku?

Musisz wiedzieć, że zwolnienie z zaliczenia na poczet schedy spadkowej nie ma żadnego znaczenia przy wyliczeniu zachowku. Scheda spadkowa to sformułowanie przypisane do działu spadku. Kiedy ktoś udzieli Ci informacji, że zapis o zwolnieniu zaliczenia darowizny na poczet schedy spadkowej eliminuje zapłatę zachowku, to musisz wiedzieć, że się myli. Więcej o zachowkach i sposobach aby uniknąć ich zapłaty przeczytasz na blogu Mecenas Katarzyny Pluty www.zachowekbeztajemnic.pl

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  przemmek 2 kwietnia, 2020 o 12:23

  Dzień dobry, mam pytanie otrzymałem darowiznę 9 lat temu od ojca i niestety nie ma tam zapisu o wyłączeniu ze schedy spadkowej. A został jeszcze majątek w przyszłości do podziału. Proszę napisać jak napisać oświadczenie własnoręcznie przez ojca i jak to nazwać że darowizna jest zwolniona ze schedy spadkowej. Proszę napisać jak to sformułować aby było ważne i wiążące dla sądu w przyszłości ( ojciec może napisać odręcznie , z podpisem i teraźniejszą datą żeby było ważne ). ?? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Małgorzata Woźniak 2 kwietnia, 2020 o 21:23

  Dzień Dobry, proszę napisać pytanie na maila. Załączyć umowę darowizny. Pozdrawiam Małgorzata Woźniak

  Odpowiedz

  jan 7 lipca, 2020 o 16:01

  A co w przypadku poważnego użyczenia? Na przykład masą spadkową jest willa do podziału na dwóch braci, ale jeden z nich samodzielnie w niej mieszkał przez 15 lat na zasadzie darmowego użyczenia spadkodawcy-ojca, który w tym czasie mieszkał w mieszkaniu służbowym.

  Odpowiedz

  Dominik 12 lutego, 2023 o 11:13

  A czy darowizny między rodzeństwem można rozliczyć w dziale spadku po rodzicach ? Czyli jak ja robię darowiznę siostrze , umiera matka i ojciec i robię dział spadku i chce wyrównać majątek otrzymany od mnie ? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Darek 28 marca, 2023 o 18:24

  Ja jeden rzeczy nie rozumiem i nie mogę znaleźć,

  Jak nie ma majątku spadkowego, bo cały majątek był przekazany w darowiźnie za życia spadkodawcy to jeden cieszy się darowizną bo przekracza schedę spadkową i nie musi zwracać nadwyżki, a drugi może sobie pogwizdać ?

  Czyli to nie jest wyrównywanie spadku ? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: