Stwierdzenie nabycia spadku podsumowanie

Małgorzata Woźniak05 maja 2018Komentarze (0)

Stwierdzenie nabycia spadkuObserwując statystyki mojego bloga, widzę, że najczęściej czytasz wpisy dotyczące stwierdzenia nabycia spadku.

Dużą popularnością cieszy się wpis, w którym umieściłam wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku Zobacz.

To zainteresowanie wynika m.in. z tego, że na moim blogu większość wpisów na chwilę obecną dotyczy właśnie kwestii związanych ze stwierdzeniem nabycia spadku. Zapytasz – dlaczego? – skoro blog, przynajmniej z nazwy ma dotyczyć kwestii związanych z działem spadku. Otóż dlatego, że nie można pisać o dziale spadku bez stwierdzenia nabycia spadku. Tak samo w praktyce. Nie można przeprowadzić sprawy o dział spadku, nie mając postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym to sąd określi w jakich częściach spadkobiercy dziedziczą spadek.

Zauważyłam, że często jest problem z rozróżnieniem stwierdzenia nabycia spadku i działu spadku tj. kiedy sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku już wydaje Ci się, że masz podzielony spadek i wiesz co jest Twoje, a co innych spadkobierców. Niestety tak nie jest, postanowienie stwierdzające nabycie spadku określi tylko ułamek, w którym dziedziczysz. Na sprawie o stwierdzeniu nabycia spadku mowy nie ma o tym co wchodzi w skład spadku.

Jeśli śledzisz moje wpisy, zapewne potrafisz już samodzielnie sporządzić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, jak też wniosek połączony z działem spadku Zobacz. Wiesz, że w jednym postępowaniu można przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku po kilku spadkodawcach Zobacz. Są to podstawowe informacje, które pozwolą Ci zainicjować postępowanie, które jeśli skończy się i zostanie wydane postanowienie, otworzy Ci drogę, to dalszych działań tj. działu spadku :))) Dlatego tak ważne jest stwierdzenie nabycia spadku!

W następnych postach będę pisać o komplikacjach, które mogą Cię spotkać w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku tj. kiedy pojawi się testament np. ustny, bądź testament, który wg Ciebie jest nieważny, bo sporządzony w stanie wyłączającym świadomość. Takich spraw, w których kwestionowany jest testament jest coraz więcej, dlatego postaram się Ci je przybliżyć. Dzięki temu będziesz mógł podjąć decyzję, czy kwestionować testament, czy warto wikłać się w długi proces, czy też lepiej od razu wystąpić np. o zachowek. Są także testamenty – zapisy windykacyjne, na podstawie których spadkodawca nie rozporządza całym spadkiem. Dlatego też, zakończenie sprawy z zapisem windykacyjnym jest konieczne, aby iść dalej tj. rozpocząć sprawę o dział spadku.

No i oczywiście oprócz spraw dotyczących cały czas, chcąc nie chcąc stwierdzenia nabycia, będę pisać o dziale spadku.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: