Darowizna na urodziny, a zaliczenie jej na schedę spadkową

Małgorzata Woźniak07 stycznia 2018Komentarze (0)

Często zdarza się, że w sprawach o dział spadku strony chcą rozliczać każdą przysłowiową łyżeczkę np. prezenty, które otrzymałeś od spadkodawcy na urodziny, imieniny, czy inne okazje.

Czy można żądać zaliczenia na poczet schedy spadkowej otrzymanego do spadkodawcy okolicznościowego prezentu?

Z pomocą przychodzi art. 1039 § 3 kc –  zaliczeniu na poczet schedy spadkowej nie podlegają drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.  Chodzi tu o darowizny, których wręczanie wynika z przyjętych w danym środowisku zwyczajów np. z okazji świąt, imienin, urodzin, ślubu czy innych zdarzeń o charakterze osobistym i rodzinnym.

Jak ocenić czy uczyniona darowizna jest drobna i zwyczajowo w danych stosunkach przyjęta?

Będzie to zależeć od okoliczności konkretnego przypadku. Przy dokonywaniu oceny musisz uwzględniać sytuację majątkową zarówno darczyńcy, jak i obdarowanego w chwili dokonywania darowizny. Decydujące znaczenie jednak będzie miała sytuacja materialna spadkodawcy – darczyńcy, np. jeśli otrzymasz prezent od babci w kwocie 5 000 zł, która utrzymuje się z emerytury w wysokości 1200 zł miesięcznie i sama potrzebuje pomocy, to z pewnością ten prezent będzie można doliczyć do spadkowej. Szczególnie wtedy, gdy się okaże, że Twoja babcia, kwotę 5000 zł oszczędzała przez długie miesiące. Inaczej wyglądała by sytuacja kiedy otrzymałeś prezent ślubny od babci w powyżej wysokości, lecz babcia prowadzi dobrze prosperująca działalność, a kwota przekazanego prezentu, stanowi znikomy procent jej miesięcznych dochodów.

Panuje pogląd, że przy wielu darowiznach uczynionych na rzecz jednego spadkobiercy rozstrzygające znaczenie ma wartość pojedynczej darowizny, a nie globalna suma ich wartości. Pogląd ten może być  jednak dyskusyjny, kiedy otrzymujesz kilkanaście prezentów, od babci z przykładu powyżej, ale tej z dobrze prosperującą firmą. Tutaj zasadne może być rozlicznie globalnej sumy uczynionych prezentów.

*****

Poczytaj też o tym, czy polisa na życie wchodzi do spadku >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 503 662 367e-mail: kancelaria@wozniakmalgorzata.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/dzialspadkubeztajemnic.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@wozniakmalgorzata.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: