Darowizna na urodziny, a zaliczenie jej na schedę spadkową

Małgorzata Woźniak07 stycznia 2018Komentarze (0)

Często zdarza się, że w sprawach o dział spadku strony chcą rozliczać każdą przysłowiową łyżeczkę np. prezenty, które otrzymałeś od spadkodawcy na urodziny, imieniny, czy inne okazje.

Czy można żądać zaliczenia na poczet schedy spadkowej otrzymanego do spadkodawcy okolicznościowego prezentu?

Z pomocą przychodzi art. 1039 § 3 kc –  zaliczeniu na poczet schedy spadkowej nie podlegają drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.  Chodzi tu o darowizny, których wręczanie wynika z przyjętych w danym środowisku zwyczajów np. z okazji świąt, imienin, urodzin, ślubu czy innych zdarzeń o charakterze osobistym i rodzinnym.

Jak ocenić czy uczyniona darowizna jest drobna i zwyczajowo w danych stosunkach przyjęta?

Będzie to zależeć od okoliczności konkretnego przypadku. Przy dokonywaniu oceny musisz uwzględniać sytuację majątkową zarówno darczyńcy, jak i obdarowanego w chwili dokonywania darowizny. Decydujące znaczenie jednak będzie miała sytuacja materialna spadkodawcy – darczyńcy, np. jeśli otrzymasz prezent od babci w kwocie 5 000 zł, która utrzymuje się z emerytury w wysokości 1200 zł miesięcznie i sama potrzebuje pomocy, to z pewnością ten prezent będzie można doliczyć do spadkowej. Szczególnie wtedy, gdy się okaże, że Twoja babcia, kwotę 5000 zł oszczędzała przez długie miesiące. Inaczej wyglądała by sytuacja kiedy otrzymałeś prezent ślubny od babci w powyżej wysokości, lecz babcia prowadzi dobrze prosperująca działalność, a kwota przekazanego prezentu, stanowi znikomy procent jej miesięcznych dochodów.

Panuje pogląd, że przy wielu darowiznach uczynionych na rzecz jednego spadkobiercy rozstrzygające znaczenie ma wartość pojedynczej darowizny, a nie globalna suma ich wartości. Pogląd ten może być  jednak dyskusyjny, kiedy otrzymujesz kilkanaście prezentów, od babci z przykładu powyżej, ale tej z dobrze prosperującą firmą. Tutaj zasadne może być rozlicznie globalnej sumy uczynionych prezentów.

*****

Poczytaj też o tym, czy polisa na życie wchodzi do spadku >>

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: