Często słyszę od Klientów pytanie – Pani Mecenas skoro już mamy założoną sprawę o dział spadku to czy nie moglibyśmy dorzucić jeszcze do niej sprawy o zachowek?
Czy w sądowym dziale spadku można żądać zapłaty zachowku?
Pomysł znakomity, bo można byłoby od razu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, a dodatkowo zaoszczędzić na opłatach sądowych – opłata za sprawę o dział spadku to 1000 zł, a w przypadku spraw o zachowek, opłata zależy od dochodzonej pozwem kwoty (5 % wartości zgłoszonego roszczenia; jeśli występujesz o 100 000 zł, opłata sądowa wyniesie 5000 zł).
Niestety, nie można w postępowaniu o dział spadku jednocześnie dochodzić roszczeń o zachowek.
Taka konstrukcja prawna jest niedopuszczalna.
Mało tego, sąd może odmówić zatwierdzenia ugody zawartej w postępowaniu o dział spadku, która zawierałaby obowiązek wypłaty kwoty pieniężnej tytułem zachowku.
Inne tryby postępowań
Powyższe wynika z tego, że dla sprawy o dział spadku i o zapłatę zachowku polski ustawodawca przewidział inne tryby postępowań.
Dział spadku będzie rozpatrywany przez sąd w postępowanie nieprocesowym, a sprawa o zachowek to tryb procesowy.
Nad tym zagadnieniem pochylił się Sąd Najwyższy, który już w postanowieniu z dnia 31 sierpnia 1966 r., sygn. akt. III CR 156/66 (OSNCP 1967/2 poz. 35) stwierdził , że:
w sprawie dotyczącej zachowku, art. 686 kpc nie wprowadza wyjątku od zasady rozpoznawania sprawy w procesie (art. 13 § 1 kpc).
Dlatego też, jeśli założyłeś przed sądem sprawę o dział spadku, a masz prawo do zachowku, musisz założyć jeszcze sprawę o zapłatę zachowku.
Sprawy te mogą toczyć się równocześnie, chociaż w innych sądach.
Pamiętaj tylko, że roszczenia o wypłatę zachowku ulegają przedawnieniu, nie należy z nimi zwlekać np. do zakończenia sprawy o dział spadku.
O zasadach dochodzenia zapłaty zachowku np. po rodzicach, przedawnieniu zachowku, czy jak przerwać bieg przedawnienia i innych przeczytasz na blogu Mec. Katarzyny Pluty Zachowek bez tajemnic.
Na blogu znajdziesz wszystko co potrzebne do skonstruowania pozwu o zachowek (jest nawet wzór takiego pozwu), a także ogrom praktycznych, przydatnych wiadomości, które wykorzystasz w sprawie przed sądem. Polecam!
Małgorzata Woźniak
adwokat
Photo by Magnet.me on Unsplash
***
Dziedziczenie i dział spadku a podpisana intercyza
Często Klienci mnie pytają, czy intercyza ma wpływ na dziedziczenie, czy też dział spadku.
Należy przeanalizować dwie kwestie – jaki wpływ ma intercyza na dziedziczenie oraz jak ma się do działu spadku.
Czy możesz dziedziczyć po małżonku pomimo podpisanej intercyzy? [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }