Zrzeczenie się dziedziczenia

Małgorzata Woźniak25 sierpnia 2019Komentarze (0)

Na etapie postępowania o dział spadku, często spotykam się z pytaniem, Pani Mecenas czy mogę zrzec się spadku?

Co to jest zrzeczenie się dziedziczenia?

Potocznie przez zrzeczenie dziedziczenia rozumiesz odrzucenie spadku, pozbycie się spadku, brak chęci udziału w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Po prostu chcesz umyć ręce od tego spadku, nawet kiedy stanowią go same aktywa.

Czy możesz po śmierci spadkodawcy zrzec się spadku np. w postępowaniu o dział spadku?

Niestety nie. Zrzeczenie to umowa, którą zawierasz z przyszłym spadkodawcą. Umowę możesz zawrzeć tylko za życia spadkodawcy.

Forma umowy

Umowa o zrzeczenie możesz zawrzeć tylko i wyłączenie w formie aktu notarialnego.

Skutek umowy o zrzeczenie się dziedziczenia

Kiedy zawrzesz umowę, o której mówię, jesteś wyłączony od dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy. W chwili otwarcia spadku nie będziesz w ogóle brany pod uwagę przy dziedziczeniu. Trzeba pamiętać, że instytucja ta dotyczy tylko dziedziczenia ustawowego. W przypadku gdy spadkodawca pozostawi testament, będziesz powołany do dziedziczenia na podstawie testamentu.

Poczytaj też: Podział w spadku pieniędzy z konta >>

Ważne: Umowa o zrzeczenie dziedziczenia wyłącza od dziedziczenia także Twoich zstępnych tj. dzieci, wnuki etc. Możesz oczywiście w umowie uregulować to odmiennie. To odróżnia umowę o zrzeczeniu od odrzucenia spadku.

Warto wiedzieć, że dopóki żyje spadkodawca, możecie cofnąć umowę o zrzeczenie się dziedziczenia. Będziesz musiał podpisać kolejną umowę również w formie aktu notarialnego.

Zrzeczenie a zachowek

Zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia skutecznie pozbawia Cię prawa do zachowku. Problematyczne może być to, że na podpisanie umowy muszą wyrazić zgodę obie strony.

Czy można zrzec się prawa do zachowku? O tym przeczytasz na blogu Mecenas Katarzyny Pluty http://zachowekbeztajemnic.pl/czy-mozna-sie-zrzec-zachowku/

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: