Postępowanie o dział spadku a odnaleziony testament

Małgorzata Woźniak01 kwietnia 20203 komentarze

Otrzymałam maila z zapytaniem: Co w sytuacji

kiedy sprawa o dział spadku jest już mocno zaawansowana, a do sprawy zgłosiła się osoba trzecia, która powołuje się na odnaleziony testament?

Dopytałam o stan faktyczny i okazało się, że w 2015 roku zmarł mąż Klientki. Spadek po nim na mocy ustawy odziedziczyła żona i jedyny syn. Skierowali do sądu sprawę o dział spadku. Po czym okazało się, że mąż cały spadek przekazał swojemu siostrzeńcowi, sporządzając testament.

Co w tym przypadku pocznie sąd orzekający o dziale spadku?

Sąd najprawdopodobniej na skutek tylko i wyłącznie zgłoszenia się osoby powołującej się na testament nie zrobi nic. Jednakże, kiedy osoba ta poinformuje, iż wystąpiła o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i wskaże sygnaturę sprawy, sąd zawiesi postępowanie o dział spadku.

Zawieszenie postępowania

Jak wskazuje bowiem art. 177 § 1 pkt 1 kpc, sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego.

Po uprawomocnieniu się postanowienia zmieniającego postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, stosownie do art. 180 § 1 pkt. 4 kpc sąd postanowi podjąć postępowanie o dział spadku z urzędu (ze względu na ustanie przyczyny zawieszenia). Oczywiście postępowanie o dział spadku będzie się toczyć z udziałem nowego spadkobiercy.

Jak wygląda postępowanie o zmianę bądź uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku?

Zgodnie z art. 646 § 1 kpc jeśli jesteś w posiadaniu testamentu, masz obowiązek go złożyć w sądzie spadku.

Zatem jeśli odnalazłeś testament, powinieneś wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, bądź z wnioskiem o uchylenie lub zmianę postanowienia spadku.

Jak wskazuje art. 679 § 1 kpc, dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.

Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany (art. 679 § 2 kpc).

Jeżeli wykażesz, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku zmieni pierwotne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku i orzeknie zgodnie z nowym żądaniem (art. 679 § 3 kpc).

Wracając do sprawy Klientki, jeżeli sąd uzna, że siostrzeniec jej męża faktycznie nie był w stanie wcześniej złożyć testamentu w sądzie, a testament jest testamentem ważnym, to wówczas sąd stwierdzi, iż spadek nabył w całości siostrzeniec.

Kwestia zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku ma istotne znaczenie dla toczącego się postępowania o dział spadku. Postępowanie może okazać się zbędne jeżeli spadek dziedziczy jeden tylko spadkobierca.

Ważne: Klientce i jej synowi będzie przysługiwał od powołanego do spadku spadkobiercy testamentowego zachowek. W kwestii zachowków zapraszam do lektury bloga mecenas Katarzyny Pluty http://zachowekbeztajemnic.pl/

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 503 662 367e-mail: kancelaria@wozniakmalgorzata.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jacek 3 kwietnia, 2020 o 22:21

Dzień dobry! Chciałbym się dowiedzieć jak ujawnianie takich informacji i treści maila do klientki ma się do tajemnicy adwokackiej? Czy jeżeli napiszę maila z prośbą o poradę to równierz będzie opublikowany na publicznym forum?

Odpowiedz

Jacek 16 kwietnia, 2020 o 11:37

Polecam ustalić majątek spadkodawcy przed decyzją spadkową przez http://www.jakispadek.pl

Odpowiedz

piotr 24 lipca, 2020 o 09:19

W takiej sytuacjach niespodziewanych przydaje się pomoc prawnika. Związku z tym według mnie nie warto samodzielnie składać wniosku do sądu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@wozniakmalgorzata.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: