Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

Małgorzata Woźniak22 grudnia 2018Komentarze (0)

Od 1 stycznia 2019 roku nie zapłacisz podatku od sprzedaży mieszkania, które nabyłeś w spadku.

 To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy nie posiadali środków na spłatę współspadkobierców i jedynym wyjściem  rozliczenia się w dziele spadku było zbycie odziedziczonych nieruchomości.

Od 1 stycznia 2019 roku w życie wchodzi nowelizacja przepisów (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Nowelizacja pozwoli Ci sprzedać odziedziczoną nieruchomość przed upływem pięciu lat od momentu jej nabycia. Nie będziesz musiał przy tym uiszczać podatku.

 W praktyce będzie wyglądało to tak, że nie będziesz już musiał czekać pięciu lat, aby sprzedać odziedziczoną nieruchomość. Co ważne, pięcioletni termin będzie liczony od momentu nabycia albo wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę. W chwili obecnej termin ten liczy się od dnia śmierci spadkodawcy.

Co w przypadku jeżeli spadkodawca w chwili śmierci nie będzie posiadał nieruchomości przez okres pięciu lat?

Czas posiadania spadkodawcy będzie doliczony do okresu wymaganego do sprzedaży nieruchomości przez spadkobiercę bez konieczności zapłaty podatku.

Nowe przepisy wprowadzają również nowe zasady przy nabyciu nieruchomości w drodze działu spadku. Po zmianach dział spadku nie będzie oznaczał jej nabycia.

Nowelizacja zajęła się także wdowcami i osobami rozwiedzionymi. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów będą one miały możliwość sprzedaży nieruchomości w ciągu pięciu lat od jej nabycia do majątku wspólnego, a nie jak dotychczas od dnia rozwodu lub owdowienia.

Zmiana ma objąć wszystkich, którzy będą chcieli zbyć nieruchomość po 1 stycznia 2019 roku, bez względu na datę odziedziczenia nieruchomości.

Zmiany dotycząca ulgi mieszkaniowej

 W kwestii ulgi mieszkaniowej wydłużono termin z dwóch do trzech lat w ciągu, którego możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: