Stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku w jednym postępowaniu

Małgorzata Woźniak07 kwietnia 20185 komentarzy

Zapewne wiesz, że czas oczekiwania na pierwszą rozprawę wynosi kilka miesięcy. Kiedy składasz najpierw wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, a po zakończeniu sprawy, składasz wniosek o dział spadku – czekasz dwukrotnie po kilka miesięcy na wyjście spraw.

Dlatego często doradzam swoim Klientom, aby kiedy to tylko możliwe składali wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku w jednym dokumencie.

Czy można przeprowadzić sprawy o stwierdzenia nabycia spadku i działu spadku w jednym postępowaniu?

Zgodnie z art. 681 kpc „Jeżeli stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło i nie został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydaje sąd w toku postępowania działowego.” Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 24 października 1995 r. II CRN 133/95:

Zgłoszenie w jednym wniosku żądań stwierdzenia nabycia spadku i jego działu, a także zniesienia współwłasności, stanowi kumulację roszczeń dopuszczalną na gruncie postępowania nieprocesowego na podstawie art. 191 w związku z art. 13 § 2 KPC. Jest jednak oczywiste, że dział spadku (i związane z nim zniesienie współwłasności) może nastąpić dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia o stwierdzeniu jego nabycia (art. 521 § 1 KPC oraz art. 1025 § 2 KC). Żądanie stwierdzenia nabycia spadku podlegało rozstrzygnięciu w pierwszej kolejności – w postanowieniu częściowym – a następnie, w postanowieniu końcowym, żądanie działu oraz zniesienia współwłasności.

Kiedy nie należy składać wniosku o stwierdzenie nabycia spadku łącznie z wnioskiem o dział spadku?

Nie ma jakiegoś katalogu spraw, czy przypadków, które wykluczałyby możliwość połączenia stwierdzenia nabycia spadku z działem spadku. Jednakże kiedy wiesz, że sprawa spadkowa będzie skomplikowana, bo np. będziesz unieważniał testament z zapisem windykacyjnym, to najpierw należy zakończyć sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, a w dalszej kolejności założyć ewentualnie sprawę o dział spadku.

*****

Poczytaj także: Nieważność umowy darowizny a dział spadku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 503 662 367e-mail: kancelaria@wozniakmalgorzata.pl

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grażyna Sierpień 4, 2018 o 16:53

Bardzo prosiłabym o wzór jednego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku. Chciałabym w jednym wniosku złożyć te dwie sprawy. W rodzinie jest zgoda co do podziału spadku, dlatego wolałabym aby nie składać dwóch wniosków i przeciągać tok sprawy.
Byłabym bardzo wdzięczna o taki wzór.
Z poważaniem, Grażyna Duljan

Odpowiedz

Małgorzata Woźniak Sierpień 5, 2018 o 11:14

Dzień Dobry,
Taki wzór znajdzie Pani na moim blogu. Pozdrawiam,
Małgorzata Woźniak

Odpowiedz

julia Wrzesień 5, 2018 o 14:52

Dzień dobry,
Pani Małgorzato, jak można znaleźć na Pani blogu wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku w jednym piśmie? Niestety, nie potrafię go odszukać.
Pozdrawiam,
Julia

Odpowiedz

Krzysztof Październik 20, 2018 o 14:57

Witam, gdzie dokładnie można znaleźć wzór takiego wniosku?

Odpowiedz

Małgorzata Woźniak Październik 23, 2018 o 10:21

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@wozniakmalgorzata.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: