Przedawnienie a dział spadku

Małgorzata Woźniak25 lutego 2018Komentarze (0)

Dział spadkuCzy jest termin, w którym należy złożyć wniosek o dział spadku?

Czy roszczenie o dział spadku się przedawnia?

NIE

Z wnioskiem o dział spadku możesz wystąpić w dowolnym momencie, nawet po kilku, czy kilkudziesięciu latach od śmierci spadkodawcy. To kiedy to zrobisz zależy tylko od Ciebie, a przede wszystkim od strategii którą wybierzesz.

Jeśli jesteś spadkobiercą, który mieszka w nieruchomości podlegającej działowi spadku, często nie jesteś  zainteresowany aby ją dzielić – bo przyzwyczaiłeś się do takiego stanu, bo nie masz środków aby spłacić pozostałych spadkobierców. Jeśli taki stan będzie trwał 30 lat możesz podjąć próby aby zasiedzieć udziały pozostałych spadkobierców.

Jeśli jesteś spadkobiercą, który nie mieszka w nieruchomości będącej przedmiotem spadku, będziesz zainteresowany na pewno szybkim rozpoczęciem sprawy o podział majątku spadkowego i uzyskaniem stosownej spłaty.

Zwlekanie z założeniem sprawy spadkowej często nie jest dobre.

Może spowodować utratę dowodów, które mógłbyś powołać w sprawie. Może być problem z uzyskaniem historii rachunków bankowych, powoływaniem świadków z uwagi na ich śmierć i in., wyjednywaniem dokumentów itd. Sprawę może skomplikować także śmierć spadkobierców i wejście ich następców, których interesy czasem są sprzeczne.

Decyzję, kiedy złożysz sprawę o dział spadku, podejmiesz samodzielnie. Ja radzę nie czekać  i strać się majątek spadkowy podzielić w miarę szybko i oczywiście ugodowo.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: