Polisa na życie czy wchodzi do spadku?

Małgorzata Woźniak05 listopada 20173 komentarze

Polisa na życie dział spadkuWielokrotnie w trakcie spraw spadkowych, które prowadzę czy to postępowań o dział spadku, czy o zachowek, a nawet o podział majątku po rozwodzie Klienci pytają czy polisa na życie wchodzi do spadku,  czy bierze się ją pod uwagę przy wyliczaniu zachowku itd.

Odpowiedź brzmi NIE.  Suma ubezpieczeniowa należna po zmarłym ubezpieczonym nie wchodzi do spadku.  Jeśli złożysz we wniosku o dział spadku czy w pozwie o zachowek wniosek dowodowy o udostępnienie informacji o danych uposażonego z polisy oraz sumie uposażenia, wniosek taki będzie oddalony przez sąd jako bezzasadny.

Przykład:

Twoi rodzice, każde z osobna wskazali w  polisie Ciebie, jako jedynego uposażonego. W takim przypadku po ich śmierci otrzymasz pełną kwotę należnego świadczenia od ubezpieczyciela. Pieniądze z polisy będą wypłacone w ciągu 30 dni na wskazany przez Ciebie rachunek. Pieniądze te nie wejdą w skład masy spadkowej.

W przypadku kiedy rodzice zostawią spadek, pieniądze z polisy nie będą doliczane do schedy spadkowej. Nie będziesz miał także obowiązku wypłaty zachowku rodzeństwu.

Co z polisą na życie w przypadku odrzucenia przez Ciebie spadku

Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku nie pozbawia Cię prawa do wypłaty świadczenia z tytułu ubezpieczenia na życie. Jest to uzasadnione właśnie tym, iż świadczenie z polisy nie wchodzi w skład masy spadkowej. Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego – nie stanowią spadku prawa i obowiązki zmarłego przechodzące na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są spadkobiercami.

Podobnie jest z dyspozycją posiadacza rachunku ROR w banku do dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, środkami zgromadzonymi na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, czy też wypłatą udziałów członka spółdzielni – wszystkie nie stanowią spadku.

Polisa na życie a podatek

Polisa na życie jest skutecznym sposobem na ominięcie zapłaty podatku od spadku w przypadku dziedziczenia środków przez osoby dalej spokrewnione lub w ogóle niebędące rodziną. Dlaczego?  Jak wskazałam powyżej, osoby uprawnione do świadczenia, w przypadku śmierci spadkodawcy uzyskują je bezpośrednio od ubezpieczyciela bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego.

Warto także wspomnieć, że  zgromadzone na polisie pieniądze są  chronione przed egzekucją komorniczą (maksymalnie do 75 proc. wysokości świadczenia).

Reasumując wiele plusów z polisy na życie, a minusów? … Nie znajduję. Pewnie powiecie, że minusy zależą od tego, po której stronie znajduje się spadkobierca. Faktycznie, osoba, która nie została uposażona w polisie, może nie czuć się komfortowo, bowiem nie służą jej żadne prawem dopuszczalne instrumenty do dochodzenia chociażby ułamkowej kwoty z polisy…

*****

Przeczytaj także: Akt poświadczenia dziedziczenia

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Listopad 28, 2017 o 20:54

Mam właśnie taką sytuację. Rok temu zgłosiłam ubezpieczycielowi śmierć brata, ale nie mam jego polisy. Znam natomiast jej numer. Ubezpieczyciel żąda postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Ja złożyłam oświadczenie o zrzeczeniu się spadku przed notariuszem. Jestem jedyna w kręgu najbliższej rodziny, a brat nie wskazał uposażonych. Czy zgodnie z
o.w. u. mogę domagać się wypłaty świadczenia? Z tego artykułu wnioskuję, że tak, ale szukam potwierdzenia i jeśli to możliwe to proszę mi odpowiedzieć.

Odpowiedz

Małgorzata Woźniak Listopad 28, 2017 o 21:35

Dzień Dobry,
Ubezpieczyciel nie ma racji żądając postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. A co jakby Pani nie była spadkobiercą i w postanowieniu nie byłoby o Pani mowy? Właśnie o tym traktuje artykuł, że niezależnie od tego czy jesteśmy spadkobiercami, czy osobami obcymi dla spadkodawcy, suma ubezpieczeniowa nam się należy.

Odpowiedz

Anna Listopad 28, 2017 o 22:03

Bardzo pani dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Pomogła mi pani podjąć decyzję w podejmowaniu kolejnych kroków.
Ponadto, chętnie zaglądam na ten blog, i zdarzało się już, że korzystałam z porad. Raż jeszcze dziękuję , pozdrawiam serdecznie.
Anna

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: