Nieważność umowy darowizny a dział spadku

Małgorzata Woźniak28 marca 20182 komentarze

Chcesz unieważnić umowę darowizny, na mocy której Twoja matka przekazała rodzeństwu np. mieszkanie? Musisz mieć podstawę. Zakładam, że podstawę masz, bo np. Twoja matka w chwili sporządzenia umowy, była schorowaną, starszą Panią, która leczyła się od lat na schizofrenię, albo miała demencję starczą, albo została nakłoniona do podpisania umowy.

Kiedy wystąpić z pozwem o unieważnienie umowy darowizny?

Zasadniczo, jak najszybciej. Kiedy spadkodawca umierając pozostawił spadek, to procedurę unieważniania darowizny możesz (a zgodnie z orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 8.02.2012r. V CSK 49/11 nawet powinieneś) przeprowadzić w sprawie o dział spadku.

Wynika to z faktu, iż do działu spadku, z mocy art. 688 kpc, stosuje się przepisy o zniesieniu współwłasności, a w szczególności art. 618 § 2  i 3 kpc. Przepis § 2  stanowi, że z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie współwłasności odrębne postępowanie w sprawach wymienionych w paragrafie poprzedzającym jest niedopuszczalne, a sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o zniesienie współwłasności. Wśród spraw, które wymienia  § 1, wskazano m.in. spory o prawo własności.

Spory o prawo własności a dział spadku

Do sporów o prawo własności zalicza się spory o istnienie przedmiotu współwłasności. Niewątpliwie zatem do tej kategorii trzeba zaliczyć spór o to, czy określony przedmiot należy do spadku, a do rozstrzygnięcia takiego sporu właśnie zmierza żądanie ustalenia, że umowa darowizny takiego przedmiotu, zawarta inter vivos przez spadkodawcę z jednym ze spadkobierców, jest nieważna. W razie uznania takiej umowy za nieważną przedmiot ten wchodzi do spadku i podlega podziałowi. Spór taki zatem należy do kategorii określonej w art. 618 § 1 kpc co oznacza, że powinien zostać rozstrzygnięty w postępowaniu działowym.

Reasumując: umowę darowizny możesz unieważniać w sprawie o dział spadku.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta Lipiec 5, 2018 o 11:56

Dzień dobry,
po śmierci mojego ojca, ja, moja siostra i mama, jesteśmy spadkobierczyniami majątku w 1/3 każda (stwierdzenie nabycia spadku potwierdzone przez notariusza). W skład dziedziczonego majątku oprócz nieruchomości wchodzi samochód os.
o wartości ok. 3000 zł . Czy my – czyli trzy spadkobierczynie – możemy dokonać darowizny tegoż samochodu na rzecz mojej córki tj. spisać jedną umowę darowizny przekazując samochód córce bez dokonywania uprzednio działu spadku?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Małgorzata Woźniak Lipiec 24, 2018 o 07:50

Dzień Dobry,
Tak możecie. Pozdrawiam,
Małgorzata Woźniak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Małgorzata Woźniak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@wozniakmalgorzata.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: